پی، یا فونداسیون قسمتی از سازه فلزی یا بتنی است که عهده دار انتقال نیرو های ستون به زمین می باشد. براساس نوع ساختمان و ابعاد ساختمان فونداسیون ساختمان متفاوت باشد.  طول و عرض پی‌ها به وزن ساختمان و نوع خاک محل بستگی دارد. شناژ  برای متصل کردن پی‌ها به همدیگر ایجاد می‌گردد، در اثر وجود شناژ کلیه قسمت‌های ساختمان بطور یکپارچه عمل نموده و کلیهٔ نشست‌ها یکنواخت بوده در نتیجه از شدت نیروی وارده در یک نقطه کاسته شده و مانع خرابی ساختمان می‌شود. ولی شناژ بتنی متداول‌ترین است که از ۳ قسمت تشکیل می‌شود.

۱. قالب بندی ۲. آرماتوربندی ۳. بتن

 

ثبت سفارش، محاسبه وزن و قیمت قالب بتن فونداسیون

 

قالب بندی فونداسیون و قالب بتن فونداسیون

بتن را می توان یکی از مقاومترین و مستحکم ترین سنگ های مصنوعی دانست. لذا فونداسیون هایی که با بتن ساخته می شود ، بهترین فونداسیون در کارهای ساختمان به شمار می آیند. از این رو قالب بتن، و قالب بندی فونداسیون امر مهم در صنعت ساخت و ساز می باشد. لذا داشتن قالب بتن مقاوم باعث افزایش مقاومت فونداسیون شده است. از این رو شرکت تکنو صنعت اقدام به تولید قالب بتن برای فونداسیون کرده هست. تمام قالب بتن فونداسیون تکنو صنعت از ورق سیاه 3 میلیمتر و تسمه لبه 5 و تسمه لبه 6 می باشد. جهت اجرای فونداسیون و سکوهای بتنی از قالب های مدولار می توان استفاده نمود. همچنین برای اجرای انواع فونداسیون مانند گسترده، نواری و منفرد از قالب های مدولار و اتصالاتی همچون پین و گوه یا کلمپس، گیره و قید لوله ای یا ناودانی استفاده می شود، برای گوشه های داخلی و خارجی از کنج های بیرونی به ویژه نبشی صفر استفاده می گردد.

قالب بتن فونداسیونقالب بتن فونداسیون

از قالب های استفاده شده در قالب بندی فونداسیون می توان در مراحل بعدی قالب بندی مانند ستون ها، دیوارها، تیرها، سقف ها و ... استفاده نمود. نبشی پانچ شده از گروه کنج ها مودلار بوده با این تفاوت که هیچ تغییر در اندازه ای در قالب بندی بتن ایجاد نمی کند و در این حالت سطح خارجی بتن بصورت تیز و آسیب پذیر خواهد بود . بیشترین کاربرد آنها اتصال قالبهای آویز به قالبهای کف پوتر در قالب بندی تیرها می باشد . نبشی پانچ شده در عمل هیچ بعدی از قالب بتن را تحت پوشش خود قرار نمی دهد و به همین خاطر به آن نبشی صفر نیز گفته می شود . وظیفه اش فقط اتصال دو قالب عمودی بر هم در قسمت خارجی سطح بتن می باشد.

قطعات متداول جهت قالب بندی فونداسیون عبارتند از:

  • قالب های مدولار (تسمه ای – خم)
  • کنج های داخلی و خارجی
  • نبشی پانچ شده
  • لوله داربستی
  • اتصالات قالب بندی از قبیل: پین و گوه، گیره متوسط، گیره بلند، قید گونیا و ...