0.00 ( 0 تعداد رای ها )

پل وِرِسک از بزرگ‌ترین پل‌های راه‌آهن سراسری ایران است که در ارتفاعات روستای ورسک در شهرستان سواد کوه در استان مازندران قرار دارد. این پل که از شاهکارهای مهندسی به حساب می‌آید در سال ۱۳۱۵ بازگشایی شد. پل ورسک که راه‌آهن سراسری تهران ـ شمال را به هم متصل می‌کند در ارتفاع ۱۱۰ متری از ته دره با دهانه ۶۶ متری و با وسایلی ابتدایی ساخته شد.

پل ورسک که راه ارتباطی راه‌آهن سراسری شمال جنوب می‌باشد با ابزار آلات بسیار ساده مانند دینامیت و دریل دستی ساخته شده است. این بنا از ملات سیمان و شن شسته شده و آجر ساخته شده و در ساختمان آن از آرماتور و قالب فلزی استفاده نشده است. به بیان دیگر این بنا از ملات غیر مسلح ساخته شده است. از شگفتی‌های ساخت این پل عدم استفاده از هیچ سازه فلزی در ساخت آن است. یرای ساخت این پل ابتدا دوپایه بتنی در دو طرف کوه ایجاد شد و به هم متصل گردید و سپس دال قوسی روی آن اجرا گردید و سپس نمای آجری روی آن اجرا شد.

بعلت احتمال طغیان رودخانه ورسک مهندسان تصمیم گرفتند با احداث تونلی در زیر رودخانه ورسک، ترن را از طغیان محافظت کنند و سپس با چرخش در مسیر و صعود به میزان صد متر، ترن روی پل راه‌آهن ورسک قرارگیرد..

حجم پل ورسک که دارای ۶۶ متر دهانه قوسی اصلی و ۱۱۰ متر ارتفاع از ته دره است، جمعاً ۴۵۰۰ مترمکعب است. طول کلی پل ۸۶ متر است.هزینه ساخت آن در آن زمان، بالغ بر ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار ریال بوده است.برای ساخت این پل عظیم چند طرح مبتنی براستفاده از مصالح بنایی که بیشتر مقرون به صرفه بوده، به تصویب رسید.

0.00 ( 0 تعداد رای ها )

برای قالب‌بندی ستون مراحل زیر انجام می‌شود. 
1. بستن رامكا 
2. درست‌كردن قالب 
3. تمیزكردن قالب 
4. روغن‌زدن قالب
5. بستن قالب
6. شاقول‌كردن قالب و بستن آن‌ها توسط شمع
اینك هر كدام از عناوین گفته‌شده را توضیح می‌دهیم: 

1) بستن رامكا
رامكاها میلگردهایی هستند كه به اندازه مقطع ستون بریده می‌شوند و در واقع هدایت‌كننده قالب‌گذاری هستند یعنی قالب ستون تا جایی داخل می‌رود كه به رامكا اتصال پیدا كند. به طور كلی هدف از بستن رامكاها را می‌توان به صورت زیر بیان كرد. 
1- در یك راستا قرار گرفتن قالب 
2- مقطع را به اندازه نقشه ساختن 
3- چنانچه ستون‌های یك ردیف دارای مقطع یك اندازه باشند در یك راستا قرار گرفتن تمامی ستون‌های آن ردیف 
توضیح در مورد 3: چنانچه ستون‌های یك ردیف دارای مقطع هم‌اندازه باشند می‌توان به این صورت عمل كرد: 
رامكاهای ستون ابتدا و ستون انتها را می‌بندند سپس دو رامكا را با نخ از یك سر به هم وصل می‌كنند برای ستون‌های دیگر یك سر رامكا را به نخ متصل می‌كنند و به این ترتیب رامكاهای دیگر را می‌بندند.
نحوه بستن رامكاها را می‌توان به این صورت بیان كرد. 
تعدادی از رامكا كه باید بیرون از میلگرد قرار گیرد توسط نقشه تعیین می‌شود سپس این مقدار توسط شاقول مشخص می‌شود و رامكا تا نخ شاقول بیرون آورده می‌شود. 


2) درست‌كردن قالب
تخته‌های یك‌اندازه‌ای با یك مقطع از بیرون سفارش داده می‌شوند. 
چوب‌هایی به نام چهارتراش از بیرون سفارش داده می‌شوند. 
چوب‌هایی به نام چهارتراش از بیرون سفارش داده می‌شوند. و بسته به ابعاد مقطع ستون تخته‌ها در كنار هم قرار می‌گیرند و توسط چهارتراش به هم وصل می‌شوند بدین ترتیب یك قالب ساخته می‌شود. 
برای ساختن قالب تخته‌ها را روی قالب اول می‌گذارند سپس چهارتراش را طوری نصب می‌كنند كه چهارتراش دو قالب روی هم قرار نگیرد و بر هم منطبق نشود. 
نكته: پخ‌دادن به ستون: اگر قالب به منظور بتن‌ریزی ستون باشد در گوشه قالب یك 3 گوشه نصب می‌كنند این كار سبب می‌شود كه پس از بتن‌ریزی گوشه‌های ستون پخ پیدا كند دلیل این امر این است كه اولاً در محیط كارگاه لوازم و وسایل زیادی جابه‌جا می‌شوند كه این امر سبب پریدن لبه ستون می‌شود برای جلوگیری از این امر گوشه‌های ستون را پخ می‌دهند ثانیاً وقتی در ابتدای یك ردیف ستون می‌ایستیم باید تمام آن‌ها را در یك راستا ببینیم كه اگر لبه‌ها تیز باشند اگر خطایی وجود داشته باشد را به خوبی مشخص می‌كنند برای جلوگیری از این امر گوشه ستون را پخ می‌دهند. 


3) تمیزكردن قالب
چنانچه قالب‌های مورد استفاده برای بتن‌ریزی تازه ساخته نشده باشند و از قالب‌هایی استفاده شود كه قبلاً برای بتن‌ریزی استفاده شده بودند باید تكه‌های بتن كه از بتن‌ریزی قبلی بر روی قالب مانده‌اند را از قالب جدا كرد سپس با جارو خرده بتن را از روی قالب تمیز كرد. 


4) روغن‌زدن قالب 
قبل از بستن قالب با سطوح داخلی قالب در تماس با بتن را روغن‌زنی كرد تا پس از بتن‌ریزی و گرفتن بتن بتوان قالب را راحت‌تر از بتن جدا كرد. 


5) بستن قالب 
سیستم نگهدارنده قالب در قالب‌های چوبی عبارت است از گوه و سنجاق.
سیستم نگهدارنده قالب در قالب‌های فلزی عبارت است ازپین. 
یك قالب را تا نوك رامكا قرار می‌دهند سپس قالب كناری را به قالب قرار داده شده وصل می‌كنند. با میخ دو لبه قالب را به هم وصل می‌كنند سپس دو قالب دیگر را نیز به همین ترتیب به یكدیگر و به دو قالب وصل می‌شوند. 
در مرحله بعد در قالب روبرویی از طرف چهارتراش توسط سنجاق به هم متصل می‌شوند سپس فضای خالی بین سنجاق و چهارتراش توسط گوه پوشانده می‌شود و گوه‌ها را چكش می‌زنند تا سنجاق را محكم نگه دارد. 
در حقیقت وجود سنجاق به این دلیل است كه پس از بتن‌ریزی به علت فشار جانبی بتن قالب‌ها از هم باز شوند. 
نكته: بعضی از ستون‌ها در كنار ساختمان قرار می‌ گیرند یعنی از 3 یا 2 طرف به كف اتصال دارند و از طرف‌های دیگر با فضای بیرون ساختمان در تماس هستند برای قالب‌بندی این‌گونه ستون‌ها ابتدا باید برای آن طرفی كه به كف ارتباط ندارد یك تكیه‌گاه درست كرد تا قالب روی آن قرار گیرد این تكیه‌گاه را توسط چهارتراش به وجود می‌آورند چهارتراش را در لبه قرار می‌دهند و توسط سیم به میلگردها وصل می‌كنند در هر طرفی كه كف ندارند باید این كار صورت گیرد چهارتراش‌ها توسط سنجاق ممكن است به هم متصل شوند. 


6) شاقول‌كردن قالب و بستن آن‌ها توسط شمع
پس از بستن قالب باید قالب را تراز كرد یعنی مطمئن شد كه هر چهار طرف قالب در یك خط مستقیم بالا رفته‌اند برای این منظور قالب را شاقول می‌كنند. 
شاقول وسیله‌ای است مركب از یك مخروط كه یك نخ به آن متصل است بر روی مخروط یك صفحه نازك كوچك نیز قرار دارد نخ به یك چوب وصل می‌شود این چوب باید اندازه‌اش كاملاً مشخص باشد. 
برای شاقول‌كردن به این صورت عمل می‌كنند: 
ابتدا یك شمع چوبی را به قالب وصل می‌كنند سپس چوب را كه كاملاً به قالب چوبی وصل می‌كنند مخروط در پایین قرار می‌گیرد نخ باید كاملاً ساكن بایستد همان اندازه كه چوب طول دارد نخ باید از قالب فاصله داشته باشد. 
چنانچه قالب شاقول نباشد توسط شمع كه از قبل وصل شده است قالب را فشار می‌دهند تا قالب كاملاً تراز شود. 
برای فشاردادن شمع به قالب می‌توان زیر شمع گوه نصب كرد تا توسط ضربه‌زدن به گوه فشار لازم توسط شمع به قالب وارد می‌شود یا می‌توان توسط یك اهرم به زیر شمع فشار آورد و نیروی لازم را تأمین كرد.

0.00 ( 0 تعداد رای ها )

در هنگام ساخت قالب فلزی بتن ما از روش های زیر استفاده میکنیم تا قالب فلزی به صورت اصولی ساخته شود .

روش زیر برای قالب بندی بتن استفاده میشود

قالب‌بندی دیوارهای بتنی :

الف) روش معمولی :

دو نمونه از قالب‌بندی دیوارهای بتنی به طریق معمولی وجود دارد. قسمت اصلی قالب (سطوحی که مستقیماً با بتن در تماس است) از صفحات چوبی و یا از تخته‌های چوبی ساخته می‌شود. برای استحکام قالب و جلوگیری از باز شدن آن هنگام بتن‌ریزی و حفظ فاصله بین دو دیواره قالب بست‌های مخصوصی را به کار می‌برند. برای نصب بستها یا دو عدد چهارتراش، که به فاصله معینی از هم به صورت افقی قرار می‌گیرند و یا یک چهارتراش به کار می‌برند. در حالت اخیر باید برای عبور میله‌های بستها چهارتراش‌ها را در محلهای لازم سوراخ کرد.

برای جلوگیری از فشار بتن روی مجموعه قالب در هنگام بتن‌ریزی، و همچنین پایداری قالب، تیرهای چوبی که به آنها دستک گفته می‌شود و یک سر آن بر روی زمین محکم شده و سر دیگر آن را به قالب محکم کرده‌اند، به کار می‌برند. پاره‌ای از انواع مختلف بستها وجود دارند. بستها ممکن است همراه با صفحه فلزی نیرو پخش‌کن، نظیر واشر باشند به طوری که بتوان فاصله دو دیواره قالب را تا موقع بتن‌ریزی به اندازه لازم حفظ کرد. به طور کلی بستها ممکن است شامل یک میله ساده‌ای که دو سر آن و یا گاهی فقط یک سر آن، پیچ شده است باشد که در این صورت یا میله را پس از بتن‌ریزی در بتن گذاشته و پس از باز کردن قالب قسمتهای اضافی که بیرون مانده است را قطع می‌کنند و یا پس از گرفتن بتن و قبل از سخت شدن آن را بیرون می‌کشند و یا به صورت دو پوسته‌ای است که امکان جدا کردن میله از داخل پوسته وجود دارد.

در قالب‌بندی گوشه‌ها و پایه‌ها باید دقت کافی مبذول داشت و با پشت‌بندهای اضافی آنها را تقویت کرد.

ب) روش بالارو :

از جمله محسنات این روش قالب‌بندی که برای دیوارهای نسبتاً بلند استفاده می‌شود تعداد دفعات بیشتر استفاده از قالب و سرعت عمل بیشتر آن است. در اولین دفعه استفاده از قالب دو دیواره قالب با تکیه به پاخور بتنی (رامکا) به صورت معکوس قرار می‌گیرد. پس از ریختن بتن و سخت شدن آن، قسمتهای داخلی قالب را تا حد نهایی بتن ریخته شده بالا می‌برند و پس از محکم کردن آن قسمت دوم دیوار را بتن ریزی می‌کنند. پس از سخت شدن بتن، قالب را باز کرده و نظیر دفعه اول عمل می‌کنند. عمل قالب‌بندی و بتن‌ریزی را به همین ترتیب تا انتهای کار و اتمام بتن‌ریزی دیوار ادامه می‌دهند.

ج) روش لغزنده :

در این روش قالب را به صورت پیوسته و پس از هر مرتبه بتن‌ریزی به کمک جکهای هیدرولیکی و در حالی که دو جداره قالب به بتن ریخته شده قبلی چسبیده است به سمت بالا می‌کشند. این روش برای ساختن سازه‌هایی نظیر منابع آب، هسته مرکزی ساختمانهای چند طبقه و یا سیلوها روش مناسبی است.

از آنجایی که روش لغزنده به صورت پیوسته انجام می‌شود برای استفاده هر چه بهتر و اقتصادی‌تر از قالب و جلوگیری از وقفه کار نیاز به برنامه‌ریزی دقیق و آماده کردن وسایل و امکانات لازم نظیر، تعیین ساعات کار کارگران در مراحل مختلف، فراهم کردن نور مصنوعی کافی برای کار در شب و تهیه و حمل و ریختن به موقع بتن دارد.

فرم معماری و طرح سازه‌ای که قرار است با استفاده از قالبهای لغزنده بتن‌ریزی کرد باید مناسب برای این سیستم قالب‌بندی باشد. معمولاً نکته اصلی در این مورد یکنواختی ضخامت دیوار با حداقل حفره‌ها و سوراخ در بدنه آن با ارتفاعی حداقل برابر 20 متر است.

قسمتهای اصلی یک قالب لغزنده عبارتند از:

دیواره‌های قالب :

دیواره‌های قالب باید به اندازه کافی محکم و مقاوم باشند. جنس این دیواره‌ها ممکن است چوبی و یا فلزی باشند. قالبهای فلزی به مراتب سنگین‌تر از قالبهای چوبی‌اند ولی در عوض استحکام بیشتری داشته و تعداد دفعات استفاده از آنها بیشتر است. تعمیرات و یا تغییرات احتمالی قالبهای فلزی نیز نسبت به قالبهای چوبی دشوارتر است در عوض تمیز کردن آنها آسانتر و نمای بتن پس از باز کردن قالب صاف‌تر است.

طوقه‌ها :

این طوقه‌ها برای نگهداری سکوی کار و انتقال آن و همچنین نگهداری و تحمل وزن قالب و کابل جک در نظر گرفته می‌شوند. طوقه‌ها معمولاً فلزی و به صورت پروفیلهایی مناسب طرح و در نظر گرفته می‌شوند.

سکوی کار :

معمولاً سه سطح کار در نظر می‌گیرند. یکی که بالاتر از طوقه‌ها و در ارتفاعی در حدود دو متر و بالاتر از انتهای دیوار قرار گرفته و برای استفاده از بستهای فلزی ثابت‌کننده به کار می‌روند. دیگری سکویی است که در بالای کف و هم‌تراز بالای قالب قرار می‌گیرد و برای قرار دادن ظرف بتن و انبار کردن مصالح و وسایل تراز کردن و همچنین وسایل کنترل جک مورد استفاده قرار می‌گیرد و بالاخره سومین سکو به صورت چوب‌بست آویزان و یا یکسره که معمولاً در دو طرف دیوار قرار گرفته و برای دسترسی به نمای قسمتی از دیوار، که به تازگی قالب آن را باز کرده و ترمیم احتمالی آن، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جکهای هیدرولیکی :

جکهای هیدرولیکی مورد استفاده معمولاً با ظرفیت خود، نظیر جکهای سه تنی و یا شش تنی مشخص می‌شوند.

قالب‌بندی ستونها :

دیواره‌های قالب ستونها نظیر قالب دیوار است. پشت‌بندها معمولاً از چهارتراشهایی با مقطع مربع و به اندازه لزوم و به فواصل معین و مساوی هم ساخته شده و به کمک بستهای فلزی و گوه‌ها محکم می‌شوند. با توجه به زیادی تعداد ستونها، به خصوص در ساختمانهای بزرگ، قالب ستونها را می‌توان به دفعات نسبتاً زیادی مورد استفاده قرار داد. به همین علت باید در طراحی و ساخت آنها دقت کافی به کار بست تا ضمن استحکام کافی، باز و بسته کردن آنها ساده و عملی باشد.

قالب ستونهای گرد به صورت لوله‌هایی با قطر مشخص و از جنس فایبرگلاسهای مسلح شده و یا از اجناسی نظیر آن ، که ضمن استحکام کافی نسبتاً سبک باشد، انتخاب می‌کنند. قالبهای ستونهای گرد را گاهی از چوب نیز می‌سازند. در این حالت عرض صفحات چوبی را به مراتب کمتر از حالت قالبهای ستونهای چند ضلعی در نظر می‌گیرند.

امروزه در ایران، به علت کمبود و گرانی چوب، ساختن و استفاده از قالبهای فلزی برای ستونهای بتنی رایج شده است. این قالب که به دفعات نسبتاً زیادی می‌توان به کار برد و از ورق‌های فلزی با پشت‌بندهایی از نبشی ساخته می‌شوند وزن نسبتاً زیادی داشته و جابجایی آنها دشوارتر از قالبهای چوبی نظیرشان است.

نکات عمومی در ساختن قالبها :

در ساختن قالب اجزاء مختلف بتنی نکات زیر را باید رعایت کرد:

1ـ صفحات و اندازه قالبها باید به اندازه کافی به هم چسبیده و متصل شوند تا از خارج شدن شیره بتن، که باعث ایجاد حفره‌هایی در سطح بتن می‌شود، کرموشدن بتن، جلوگیری گردد.

2ـ قبل از بتن‌ریزی قالبها را باید در کلیه جهات عمودی و افقی، کنترل نمود و از استحکام پشت‌بندها، دستکها و تیرهای نگهدارنده قالب مطمئن گردید.

3ـ در موقع بتن‌ریزی قالبها را باید پیوسته کنترل کرد و در صورت لزوم آنها را تنظیم و یا تقویت کرد.

4ـ قبل از بتن‌ریزی کلیه قسمتهای داخلی قالب را باید کنترل نمود و آن را از هر گونه اشیاء اضافی، نظیر خرده‌های چوب پاک کرد.

5ـ اگر ارتفاع بتن‌ریزی بیش از 5/1 متر باشد باید از وسائلی نظیر ناودانهای فلزی و یا لوله‌های لاستیکی استفاده کرد تا از جدا شدن دانه‌های شن و ماسه و دوغاب سیمان از هم جلوگیری شود.

6ـ در موقع ویبره کردن بتن باید انتهای ویبراتور تا حد پایین بتن پایین برد و حتی بتن ریخته شده قبلی را تا حداکثر 20 سانتیمتر ویبره کرد. باید توجه داشت که ویبره کردن بتن ریخته شده قبلی، بخصوص اگر بتن نسبتاً سخت شده باشد، ممکن است باعث باز شدن و شکستگی قالب، به خصوص در مورد دیوارها و بتنها شود. یادآوری می‌شود که ویبره کردن بتن ریخته شده قبلی در صورتی که بتن به حالت پلاستیکی درآید برای بتن ضرری نخواهد داشت.

7ـ موقعی که بتن‌ریزی با پمپ و از ته قالب انجام می‌شود باید توجه داشت که پر کردن قالب از بتن با سرعت زیاد صورت گیرد تا از سخت شدن آن قبل از پر شدن قالب جلوگیری شود. در صورتی که قدرت پمپ و میزان بتن‌ریزی به اندازه‌ای کم باشد که بتن شروع به گرفتن کند فشار زیادی به سطوح داخلی قالب وارد آمده و ممکن است باعث باز شدن و یا شکستگی می شود

 

0.00 ( 0 تعداد رای ها )

قلابهای استاندارد خم و برش میلگرد

در این آیین نامه هر یک از خمهای مشروح زیر قلاب استاندارد خم و برش میلگرد تلقی می شود :

علایم اختصاری

Ab = سطح مقطع یک میلگرد آرماتور جلدی برای بتن حجیم ، میلیمتر مربع

Asmin = حداقل آرماتور جمع شدگی و حرارت ،میلیمتر مربع

d b   = قطر اسمی میلگرد یا سیم ، میلیمتر

d c  = فاصله مرکزی میلگرد آرماتور جلدی تا سطح بتن در بتن حجیم ، میلیمتر

h  = ضخامت دال ، متر

s  = فاصله مرکز به مرکز میلگردها در بتن حجیم ، میلیمتر

α= ضریب تعدیل آرماتور حرارتی و جمع شدگی

الف – میلگردهای اصلی

-        خم نیمدایره (قلاب انتهایی 180 درجه ) به اضافه حداقل 4db  طول مستقیم ولی نه کمتر از 60 میلیمتر در انتهای آزاد میلگرد .

-        خم 90 درجه (گونیا ) به اضافه طول مستقیم برابر حداقل db 12 در انتهای آزاد میلگرد .

-        خم 135 درجه (چنگک) به اضافه طول مستقیم حداقل 8db در انتهای آزاد میلگرد .

 

ب – برای میلگردهای تقسیم و خاموتها

- خم 90 درجه (گونیا) به اضاضه حداقل 6db طول مستقیم ولی نه کمتر از 60 میلیمتر در انتهای آزاد میلگرد، برای میلگردهای به قطر 16 میلیمتر و کمتر .

- خم 90 درجه (گونیا)به اضافه حداقل 12db طول مستقیم در انتهای آزاد میلگرد، برای میلگردهای به قطر بیشتر از 16 میلیمتر و کمتر از 25 میلیمتر.

- خم 135 درجه (چنگک) به اضافه حداقل 6db طول مستقیم ولی نه کمتر از 60 میلیمتر در انتهای آزاد میلگرد .

- خم نیمدایره (180 درجه ) به اضافه حداقل 4db  طول مستقیم ولی نه کمتر از 60 میلیمتر در انتهای آزاد میلگرد .

در صورت استفاده از هر نوع قلاب غیر استاندارد ،باید جزییات کامل آنها در نقشه های اجرایی نشان داده شود .

حداقل قطر خمها

الف- قطر داخلی خمها به جز برای خاموتها نباید از مقادیرمندرج در جدول 8-2-4-4 الف کمتر اختیار شود :

الف حداق قطر خمها

 

قطر میلگرد

حداقل قطر خم

S220

S350 وs 3350

S500 وs400

کمتر از 28 میلیمتر

5db

5db

6db

28 تا 34 میلیمتر

5db

6db

8db

36 تا 55 میلیمتر *

7db

10db

10db

  • برای خم کردن میلگردهای به قطر 36 میلیمتر و با زاویه بیشتر از 90 درجه به روشهای خاصی نیاز است.

 

ب – قطر داخلی خمها برای خاموتهای به قطر بیشتر از 16 میلیمتر نباید کمتر از مقادیر مندرج در جدول 8-2-4-4- الف و برای خاموتهای به قطر 16 میلیمتر و کمتر ،نباید از مقادیر جدول شماره 8-2-4-4 کمتر اختیار شود .

 

ب حداقل خمها برای خاموتها

 

قطر میلگرد

حداقل قطر خم

S 220

S 350 وs330

S 500 وs400

16 میلیمتر

2.5d

4d

4d

 

پ – قطر داخلی خمها در شبکه های سیمی جوش شده صاف یا آجدار ، وقتی که به عنوان آرماتور عرضی به کار برده می شوند نباید کمتر از 4db  برای سیمهای آجدار به قطر7 میلیمتر و بیشتر، و کمتر از 2db  برای سایر سیمها باشد . خمهای با قطر داخلی کمتر از 8db  نباید از نزدیکترین گره جوش شده فاصله ای کمتر از 4db داشته باشند .

8-2-5 وصله کردن میلگردها

انواع متداول وصله میلگردها عبارتند از :

-        وصله های پوششی (تماسی یا غیر تماسی )

-        وصله های اتکابی

-        وصله های جوشی

-        وصله های مکانیکی

-        وصله های مرکب

 محدودیتهای فاصله میلگردها

فاصله آزاد بین هر دو میلگرد مواز واقع در یک سفره نباید از هیچیک از مقادیر زیر کمتر باشد :

الف – قطر میلگرد بزرگتر

ب- 25 میلیمتر

پ – 33/1 برابر قطر اسمی بزرگترین سنگدانه بتن

در صورتیکه میلگردهای موازی در چند سفره قرار گیرند ، میلگردهای سفره فوقاانی باید طوری بالای میلگردهای سفره تحتانی واقع شوند که معبر بتن تنگ نشود ، فاصله آزاد بین هر دو شفره نباید از 25 میلیمتر و نه از قطر  بزرگترین میلگرد کمتر باشد .

 در اعضای فشاری با خاموتهای بسته یا مارپیچ ، فاصله آزاد بین هردو میلگرد طولی نباید از 5/1 برابر قطر بزرگترین میلگرد و نه از 40 میلیمتر ،کمتر باشد .

 فاصله مجاز بین میلگردها در محل وصله های پوششی در بند 8-2-5-1 ارایه شده است.

محدودیتهای فاصله آزاد بین میلگردها باید در مورد فاصله آزاد وصله های پوششی با وصله ها یا میلگردهای مجاور نیز رعایت شوند .

 در دیوارها و دالها به استثنای دالهای نازک دارای تیرچه های بتنی ، فاصله بین میلگردهای خمشی نباید از 2 برابر ضخامت دالها ، 3 برابر ضخامت دیوارها و 350 میلیمتر بیشتر باشد .